Farkastmadsok
2006.08.29. 16:02
A Nemzetkzi Kutya Magazin 2005. feburi szmban,az etolgia rovatban tallhat ez a cikk. Ajnlanm,hogy ha belekezdesz, olvasd vgig.;)
Ngyszer tmadt a farkas Npszabadsg-2005.01.06.
Mint utbb kiderlt, veszett volt az a farkas, amely az jvre virrad jszaka az ukrajnai Herszon megye Novokaminka teleplse mellett ngy embert harapott meg. A vadllat a telepls utcin bolyongott, ott tmadott meg kt frfit s kt nt. A toportynt vgl egy idsebb asszony kssel tette rtalmatlann.
A Korreszpondent internetes frum rteslse szerint a veszett farkas elszr egy frfit tmadott meg, aki a rokonaihoz rkezett a teleplsre, majd ksbb egy 20 ves nre vetette magt, akinek a vllba mart. Nhny perc mlva ugyanezen az utcn megharapta egy msik n felkarjt. Az asszony kiltsaira a hzbl kiszaladt a frj, akire szintn rtmadt a veszett llat, s megharapta a bal karjt. A farkas mokfutsnak vgl a frfi anyja vetett vget, aki ltvn, hogy a fia a fldn fekve harcol az llattal, elkapott egy kst, s addig szurklta a fenevadat, mg az holtan el nem terlt a fldn. Kzben egy msik utcban megtalltak egy kutyatetemet, amelyet a farkas tpett szt.
A helysznre kirkez llatorvosok levgtk a farkas fejt, s elkldtk vizsglatra egy herszoni bakteriolgiai laboratriumba. A laboratriumi vizsglat kimutatta, hogy az llat hordozta a veszettsg vrust, amely megfelel gygyszeres kezels nlkl hallos. A kzel 90 kilogrammos farkas s az ltala szttpett kutya tetemt elgettk. A srlteket krhzba szlltottk, jelenleg is veszettsg ellen kezelik ket.
Farkastmadsok
Rendkvl kevesen lttak eddig vadon l farkast, a legtbb ember mgis tart tlk. Szinte bizonyos, hogy egy veszett farkasrl szl hrads ersen rontja a tbbi farkas zsijt s letben maradsnak eslyt. Egy ilyen hr jelentsge csppet sem lebecslend, figyelembe vve, hogy Magyarorszgon olyan kis szm farkas l, hogy a tudatlansgbl vagy flelembl kiltt llatok vgzetes hatsak lehetnek az llomnyra. Ezrt nem rt nhny Dolgot tisztn ltni ahhoz, hogy mg a fenti hr elolvassa utn se flelemmel gondoljunk az erdeinkben l farkasokra.
A veszettsg olyan vrusos betegsg, ami a kzponti idegrendszert tmadja meg, s hallos kimenetel. A harapott sebbe tvitt nyl tjn terjed. A fejlettebb orszgokban fleg denevrek a hordozk, mg Afrikban, zsiban s Latin-Amerikban tovbbra is a kutyk. Farkasokban nagyon ritkn fordul el ez a vrus. Alaszkban pldul 1987 ta 4 veszett farkasrl tudnak, pedig a populci ltszma tbb, mint 6000. Hallos kimenetel haraps utoljra 1943-ban trtnt. Az emberek reakcija mgis dbbenetes a veszettsg szlelse utn: az 1952-es vet kvet ngy vben, egyetlen veszett farkas miatt 4200 farkast, 50000 rkt, 35000 coyote-ot, 1850 hdot, 500 szkunkot s 164 pumt irtottak ki az Egyeslt llamokban. Az ilyen mrtk vrengzs pszicholgiai httert akkor rthetjk meg igazn, ha tudjuk, milyen risi puszttst vihetett vgre nhny vtizeddel ezeltt ez a betegsg akkor, amikor mg nem ismertk az ellenszert. Egy igen jl dokumentlt eset1851-ben, Franciaorszgban trtnt. Egy veszett farkas kilenc falun t 45 kilomtert rohant, s mokfutsa alatt 41 embert harapott meg, akik kzl 14 rvidesen meg is halt.
Ma mr a veszett llat harapsa korntsem jelent olyan nagy veszlyt, mint korbban. Idejben beadott szrummal meg lehet akadlyozni a betegsg kialakulst. Egy j ksrleti gygyszeres kezelsnek ksznheten pedig mr a tnetek jelentkezse utn is van segtsg.
Akr hallos fertzst hordoz, akr nem, egy farkas harapsa mindenkppen legalbbis kellemetlen. Mivel nem ez az els eset a trtnelemben, nincs okunk vitatni, hogy a hr, mely szerint Ukrajnban tbb embert megharapott egy veszett farkas, igaz. De a figyelmes olvasnak kt olyan momentum is szemet szrhat, ami rontja a hr hitelt. Elszr is, valszntlen, hogy egy ids hlgy kssel meg tud lni egy kifejlett farkast, anlkl, hogy az akr egyetlen egyszer megsebesten. De tegyk fel, hogy ekzben a fia gyesen leszortotta az llatot, pedig ekzben szerencssen rgtn szven szrta. A msodik pont azonban mg ennl is hihetetlenebb, s ha igaz lenne, bekerlhetne a Rekordok Knyvbe. A hr szerint ugyanis a tmad farkas 90 kg-os volt. Aki valaha ltott mr farkast egy llatkertben, jogosan ktelkedik, hiszen a legtbb pldny alig nagyobb egy megtermett nmet juhsznl, vagyis 40 kg-nl. Valban, a szakirodalmi adatok alapjn, a legtermetesebb alfaj, az alaszkai fehr farkas legslyosabb kiltt pldnya pontosan 79,35 kg volt. Mivel a farkas nagyon vltozatos megjelens faj, ennl jval kisebb pldnyai is gyakoriak. 28 Mexikban elejtett farkas tlagslya pldul kevesebb, mint az alaszkai fele: 31,75 kg. Trsgnkben Bosznia-Hercegovinbl szrmaz adatok szerint (25 hm farkas alapjn) a 43 kg krli testsly a jellemz. (Ha messze is van a 90-tl, azrt ez sem kevs, klnsen egy tlagos ukrn nni testslyhoz viszonytva.)
Az els olvassra rmt hrrl ezek utn mr az sem lenne meglep, ha kiderlne, kacsa az egsz. De ha mr felmerlt, lssuk, mennyire gyakori az, hogy egszsges vadon l farkas tmadjon emberre!
Valjban mennyire veszlyesek a farkasok?
A krds megvlaszolshoz 18 kutat 12 orszg dokumentumait fslte t a 16. szzadtl egszen napjainkig. Kln figyelmet fordtottak arra, hogy a lersok alapjn valban igazolhat-e, hogy a tmad farkas volt, nem pedig ms llat (fknt kutya-farkas hibrid, mint egy elhreslt 18. szzadi francia esetben, ahol kt, vlheten psztorkutya hibrid tbb, mint 100 embert lt meg), illetve az, hogy a megcsonktott embert farkas lte-e meg, nem pedig halott volt mr akkor, amikor a farkas rtallt. Tovbbi problmt jelentettek a szndkos megtvesztsek. Egy klns trtnetben pldul egy fiatal lengyel n eltnt. tharapott s vrrel bemocskolt irattrcjt talltk csak meg egy farkasok jrta erdben, logikus volt teht a felttelezs, hogy a nt felfaltk a ragadozk. Csakhogy a n 40 vvel ksbb, a rendszervlts utn, visszatrt Lengyelorszgba. Annak idejn kis segtsggel tcsempsztk nyugatra, s a nyomokat gy rendeztk el, hogy a csaldjt ne vdolhassk a disszidls miatt.
A tmadsokat hromfle kategriba csoportostottk. Az els a veszettsg kivltotta tmads, amikor a farkas „megrl”, s mindennek nekimegy, ami mozog. A msodik a zskmnyol tmads, amikor a farkas prdnak tekinti az embert. Ilyenkor tbb sebeslst is ejt, s a tetembl fogyaszt. Az effle tmadsok veken t ismtldhetnek, amg az adott llat el nem pusztul. A harmadik a vdekez tmads. Egy-egy sebet ejt a sarokba szortott farkas, kizrlag azrt, hogy ezzel megnyissa a menekls tjt.
Az eredmnyek szerint a legtbb hallesetet veszett farkas okozta. Zskmnyol tmads kvetkeztben ezzel szemben az utbbi 50 vben Eurpban s Oroszorszgban mindssze 17-en haltak meg, szak-Amerikban pedig egyetlen ember sem (holott tbb tmads is esett). Indiban azonban vente akr tbb tz gyereket zskmnyolnak a farkasok, klnsen a legszegnyebb rtegbl. Vdekez tmads nem vezetett hallhoz. gy tnik, a farkasok mg akkor sem tmadjk meg az embereket, ha azok ppen a klykeiket ssk ki az odbl.
A valban rmiszt zskmnyol tmadsok okt a kutatk a kvetkezkben ltjk:
- eltnt a farkasok termszetes krnyezete, s nem tallnak elegend zskmnyllatot
- sok helytt risi a szegnysg, s ezrt nem vigyznak megfelelen a kisgyermekekre
- a legeltetett llatokra legtbbszr gyerekek vigyznak, felntt felgyelete nlkl
- a hzillatokra s szemtevsre rszokott farkasok emberekkel s fknt gyerekekkel asszociljk a tpllkot.
Ez egyben megmagyarzza azt is, mirt ritkk a vgzetes farkastmadsok a fejlettebb rgikban. Ugyanakkor komoly veszlyt jelenthet az, ha a farkasok hozzszoknak az emberek jelenlthez s az ltaluk knlt tpllkhoz. Tbb olyan eset ismert, amikor vadon l farkasok jjel turistk straiban kutakodtak lelem utn, s lb- vagy fejsrlst okoztak az alv vagy vatlan emberekben. Azok a farkasok azonban, amelyeket soha nem etettek, semmifle veszlyt nem jelentenek. David Mech, a mltn leghresebb amerikai farkaskutat 40 v terepmunka sorn egyszer sem kerlt veszlyes helyzetbe, pedig olykor a frissen lelt prda melll hajtott el farkasfalkkat vizsglati clbl.
Vgl tekintsk t, hol llnak a farkasok az llatok okozta hallesetek listjn. Indiban e listt a fknt nvnyeken s rovarokon l lajhrmedve vezeti. Rgtn ezutn az elefntok kvetkeznek. A kutyk is elkel helyen llnak. Az Egyeslt llamokban krlbell 4,5 milli embert harapnak meg vente, amibl 16 eset hallos, 0,75 milli pedig orvosi kezelst tesz szksgess. A lbalesetek szma ennl is jelentsebb: az USA-ban vente 123 ldozatot kvetel ez a sport. A farkastmads mindezeknl ritkbb esemny. Egy rdekes sszevets szerint e tmadsok mg a villmcsapsnl is kevsb valsznek. Minnesotban ugyanis mg soha senkit nem lt meg farkas, holott 2500 egyedbl ll llomny l ott. Ugyanebben az llamban azonban minden vben meghal egy vagy kt ember villmcsaps kvetkeztben. Ms szavakkal: ha Minnesotban lsz, sokkal valsznbb, hogy egy villm csap agyon, mint egy farkas.
Sok okunk teht nincs arra, hogy fljnk a farkasoktl. A flelem mgis nagyon si bennnk. A farkas egykoron Eurpa legelterjedtebb ragadozja volt, gy a farkastmadsok a szoros egyttls mellett jszerivel elkerlhetetlenek voltak, s ha nem is jrtak vgzetes kimenetellel, mindenkppen mly nyomokat hagytak a tanulatlan emberekben. A farkas e rgi, mlyen gykerez kpt csak nagyon lassan vlthatja fel egy j, modernebb szemllet. Dr. Kubinyi Enik Forrs: http:/ /www.wolftrust.org.uk Busch: The Wolf Almanac
|